Základ zdravia

Povedzme si niečo o tom, čo je imunita a ako ju udržať v tej správnej kvalite. Niečo o tom, s čím má imunita súvislosť a ako imunitný systém pracuje. Čo sa podpíše na jej kvalite či už v pozitívnom alebo negatívnom zmysle.
Imunitný aparát je systém, ktorý chráni ľudský organizmus. Takto by sme to mohli povedať všeobecne a tak to je aj v skutočnosti. Z medicínskeho hľadiska je to celkom zložitý proces, ale môžeme si povedať laicky dosť na to, aby sme si zachovali imunitu natoľko aktívne, aby sme sa udržiavali v zdraví.
V našom tele sa nič nedeje samo. Všetko je prepojené a tak imunitný systém reaguje na akúkoľvek akciu v tele. Na znižovanie jej funkcie má vplyv predovšetkým náš psychický stav. Hoci to možno vyznie absurdne, ale stres je najhoršie protivník. Akonáhle je totiž jedinec v akomkoľvek strese, imunitný systém okamžite reaguje a pri chronickej depresii sa rapídne znižuje aktivita tohto systému. A dosť dôležité je to, že by sme mali vedieť, že rôzne alergie či ekzémy sú práve prejavy zníženej funkcie dôležitého imunitného systému.
Ak je telo vystavené baktériám, vírusom a ďalším pôvodcom chorôb, že ho neohrozí na živote, dokáže si vyrobiť protilátky samo. Je natoľko geniálne „vymyslené“, že všetky tieto aktivita začína už v bunkách. A pri akomkoľvek náznaku telo okamžite aktivuje všetky svoje „zbrane“, aby sa votrelca zbavilo a telo bolo opäť zdravé.
Ďalej je tu prostredie, v ktorom sa pohybujeme. Výrazný a veľký vplyv má elektromagnetické žiarenie z počítačov, televíznych prístrojov, mobilných telefónov a ďalších zariadení, ktorá nás denne obklopujú. Svoj význam má aj strava, ktorú dostáva a rozhodne štýl života, ktorý žijeme. Zásadnú úlohu majú voľné radikály. Tie narušujú naše bunky a ohrozujú DNA. Bohužiaľ vznikajú vďaka tomu, že naše telo vôbec funguje. To znamená, že sú produktom látkovej výmeny. Ale aj s tými si dokážeme poradiť. Vitamíny, minerály a správnu výživa môže škody eliminovať a telo sa uvedie do lepšieho stavu. K tomu pridáme pohyb a pobyt na čerstvom vzduchu. Správne dýchanie a starostlivosť o svojho tela, aby vám dlho a dobre slúžilo. To, čo mu dáte, vám vráti.
A pre tých, ktorí nevedia o funkcii mandlí. Mandle sú uzliny. Rovnako ako v iných aj v nich majú svoje miesto B-lymfocitov, ktoré bojujú so všetkými nákazami a chorobami. Zbavením sa ich chirurgickým zákrokom sa vystavujete niekoľkonásobne vyššia možnosti vážnejších ochorení. Veľmi často sa ešte stále odstraňujú mandle deťom namiesto toho, aby sa pátralo po skutočných príčinách ochorení toho ktorého dieťaťa. Než dovolíte tento zásah u svojho dieťaťa, zamyslite sa nad tým, prečo máva často anginu či laringytidu. Čo nemôže svojim rodičom povedať? Čo nemôže povedať svojmu učiteľovi? A môžu prísť aj ďalšie otázky, ktoré môžu byť nápomocné pri liečbe. Vážte si svojich mandlí!