Za toto všetko môže nevera

Keď vás partner podvádza, je to veľké sklamanie, stres a vaša psychika trpí. Ale nevera má vplyv aj na vaše fyzické zdravie. Potvrdzuje to nedávna štúdia, podľa ktorej stres vedie podvádzaného k nezdravému a riskantnému správaniu.
Každý, koho niekedy partner podviedol, vie, že jeho zrada bolí nielen na duši, ale aj na tele.
A teraz to potvrdzujú aj vedci – tiež podľa nich má partnerovho nevera negatívny vplyv na vaše zdravie.
Štúdia, ktorá hovorí za všetko
Do štúdie, ktorú nedávno zverejnil americký magazín Journal of Social and Personal Relationships (v preklade Časopis o sociálnych a osobných vzťahoch), sa zapojilo 232 študentov, ktoré v posledných troch mesiacoch podviedol ich náprotivok.
Priemerná dĺžka vzťahu bola necelé dva roky.
Študenti boli opýtaní, ako sa cíti, aké zmeny prežívajú po psychickej stránke, či z partnerovej nevery viní seba, alebo len jeho, ale tiež, ako sa zmenil ich životný štýl, každodenné návyky a podobne.
Ako to dopadlo?
Výsledky neboli príliš potešujúce. Drvivá väčšina podváděných samozrejme hovorila o pocitoch úzkosti, sžíravý smútku a depresiách. Ale takmer všetci tiež uviedli, že ich životospráva po partnerovom nevere dosť utrpela. Najčastejšie išlo o nasledujúce hriechy proti zdravému životnému štýlu:
Stravovanie – Až 45 opýtaných uviedlo, že sa zásadne zmenilo ich stravovanie. Buď sa začali prejedať či si stres kompenzovať vyloženěnezdravými jedlami, alebo naopak hladovali.
Alkohol – Celých 44 percent opýtaných tiež uviedlo, že po odhalení nevery začalo výrazne viac piť alkohol a opíjať sa.
Fyzická záťaž – Veľa ľudí, presne 29 percent, sa priznalo, že stres sa snažilo zahnať extrémnou fyzickou záťažou, prehnaným cvičením a podobne. Aj to má samozrejme negatívny dopad na zdravie, môže viesť napríklad k vyčerpaniu organizmu, svalovej horúčke a podobne.
Drogy – Podvádzanie našťastie neprepadli priamo drogovej závislosti, ale 19 percent z nich uviedlo, že sa pokúšali nájsť pokoj fajčením marihuany.
Nezáväzný sex – Zradu partnera sa tiež dosť opýtaných snažilo zahnať v náruči niekoho iného. K nezáväznému sexu či sexu v opitosti sa priznal jeden zo štyroch podváděných.
Ženy sú na tom horšie
Všetky tieto zmeny v návykoch a životospráve samozrejme vedú k zhoršeniu fyzického stavu. Ľudia výrazne priberajú (alebo naopak extrémne chudnú), hrozí zvýšenie cholesterolu, vyčerpanie organizmu, chronická únava a podobne. „Je jasné, že nevera je jednou z nejstresovějších a najťažších vecí, ktoré vás vo vzťahu môžu stretnúť. A toto emočné vypätie vedie k riskantnému správaniu, ktoré má negatívny vplyv na ľudské zdravie, „potvrdzuje jedna z autoriek štúdie, M. Rosie Shrout z univerzity v Nevade.
K takto nezdravému životnému štýlu sa po partnerovom prevalení nevere uchyľujú v podstate všetci, teda muži aj ženy, avšak ženské pohlavie má k tomu omnoho väčšie sklony. Podľa M. Rosie Shrout je to tým, že ženy sa omnoho častejšie obviňujú. Majú pocit, že za zálety svojho náprotivku si vlastne môžu samy. Sú to také tie pocity typu „mala som na neho byť milší“ alebo „keby som mu nevyčítala, že je stále v práci, možno by sa viac tešil domov“.
Ženy sa navyše často rozhodnú partnerovu neveru rešpektovať, prejsť ju, potlačiť tú bolesť v sebe. A to sa na ich zdravie samozrejme tiež podpíše. „Potláčanie úzko súvisí s dýchaním, teda pľúcami, a tiež s oblasťou pŕs. Ženy, ktoré v sebe potláčajú svoje názory, pocity a túžby, môžu častejšie trpieť rakovinou prsníka. A tiež sa u nich môžu objaviť dýchacie ťažkosti, chronický kašeľ alebo dokonca astma, „tvrdí vzťahová trénerka a zakladateľka Školy pre ženy Lenka Černá.

Správna cesta ale vyzerá inak. Nechať emóciám voľný priechod,
nezatvárať pred problémom oči, nesnažiť sa ho zajesť či utopiť v alkohole. Postaviť sa mu čelom.
Tušíte, že je Vám partner neverný? Ste v partnerskom trojuholníku? Riešite krízu? Najskúsenejší kartárky na čísle 900 799 505 (2 € / min) poradia a nájdu cestu riešenie!