Pozitívne myslenie

O tom, že má pozitívne myslenie obrovský vplyv na človeka, nie je pochýb. Ale v čom toto myslení naozaj spočíva a ako sa naučiť takýmto človekom byť?
Pozitívne ľudia rozmýšľajú nad svetom „inak“. Toto zmýšľanie v prvom rade ovplyvňuje individualita jedinca – jeho priority, správanie i konanie. Nepostrádateľnou súčasťou pozitívneho myslenia je tiež viera a presvedčenie.
Viera v to, že každý ďalší deň môže byť ešte o niečo lepší, než ten predchádzajúci a nezdary sú chápané ako výzvy k zmene. To čo pre človeka mohlo byť kedysi neprekonateľnou prekážkou, môže teraz hravo zvládnuť, pretože začne veriť sám v seba a vo svoje schopnosti.
V čom je, ale know-how pozitívneho myslenia? Nemyslite si, že sa všetko zmení lusknutím prsta, keď sa začnete usmievať na všetky strany a prijímať sebahoršia správu s radosťou, ako by sa vôbec nič nestalo. Dá sa povedať, že žiadny správny návod neexistuje. Po prečítaní príručky sa proste optimistom nestanete. Ale nezúfajte!
Pripravil som si pre Vás dve zásady, ktoré považujem za kľúčové, a verím, že by Vám na ceste za šťastným životom mohli pomôcť.

1.Meditace
Meditácia je svetoznáme uznávaná technika s dlhoročnou tradíciou. Nemyslím tým, že by sa z Vás mal stať hneď mních, ktorý strávi v pozícii lotosového kvetu pol života. Stačí, keď budete meditovať len pár minút denne.
Nájdite si nejakú chvíľku, kedy nebudete rušení a dovoľte svojej mysli, aby si mohla oddýchnuť od každodenných stresov, zlých návykov a uponáhľanej doby.
V dôsledku týchto negatívnych emócií začíname pociťovať napätie, cítime sa podráždenie či roztekaní. Pri nadmiere týchto stavov mysle, môžu vznikať psychosomatické ochorenia, ktoré môžu byť vyústením dlhodobo neriešených psychických ťažkostí.
Meditácia nám pomôže upokojiť myseľ a pomôže nám zamerať pozornosť iným smerom. Nájdite si pre to nejaké príjemné kľudné miesto, kam si môžete pohodlne sadnúť, či ľahnúť, zapnite si príjemnú relaxačnú hudbu alebo sa môžete započúvať do spevu vtákov, či šumenie lesa. Pokúste sa do tejto situácie vžiť, vypočíta sa do momentu, kedy budete žiť teraz a tu, nemyslite na neduhy minulosti, ani na prichádzajúce tajomstvo budúcnosti. Pokúste sa zastaviť prúdy myšlienok, ktoré Vám bežia v hlave, a snažte sa v tejto bezmyšlienkovité situácii zostať tak dlho ako Vám to bude umožnené a pokiaľ Vám to bude príjemné. Až budete mať potrebu, pomaly sa zdvihnite a pokračujte ďalej v každodenných činnostiach.
V momentoch, kedy sa opäť budete cítiť zle, smutne alebo nervózne, pokúste si spomenúť, ako pokojne ste sa cítili pri meditácii, pokúste sa v tejto pokojnej chvíli nájsť si nejaký moment, kedy ste sa cítili šťastní. Môže to byť napríklad situácia z detstva, v ktorom sa každá situácia vyriešila v priebehu pár minút, a o chvíľu neskôr ste sa zase smiali, ako by sa nič nestalo.
Zamyslite sa aj nad tou najhoršou situáciou, ktorá Vás stretla, a vyťažte z nej, čo sa dá! Nezaobírejte sa tým, čo ste urobili zle, neurobili vôbec, alebo ako by to šlo riešiť inak. Táto situácia už prebehla, ale za rohom na vás môže čakať ďalší, ešte ťažšie. Sústreďte svoju myseľ, tam kde je to potrebné, tam kde môžete využiť skúsenosti, ktoré ste si odniesli z minulosti, namiesto toho, aby ste sa v minulosti hrabal. Každá novo nabitá skúsenosť Vás robí silnejším a to je to pozitívny čo sa musíte naučiť vidieť.

2.Láska
Môže to znieť ako klišé, však láska a jej formy sú jednou z najdôležitejších ľudských potrieb. Môže sa jednať o lásku k prírode, k športu, k rodine, k partnerovi. Je nekonečno možností toho čo môžeme mať radi, a napriek tomu existuje veľa ľudí, čo má pocit, že nemajú radi nič a nikoho. Jedno čo ale musí mať rád každý, kto sa pokúša zmeniť svoj život a seba samého je sebaláska. Ako by ste mohli byť šťastní, radostní a pozitívne, keby ste sa nemali radi? Ako by ste na sebe mohli pracovať, keby ste v seba neverili? Nemožno rozvíjať niečo, čo pre Vás nič neznamená. Prečo by ste to potom robili?
Pokúste sa zamerať sami na seba, na svoje potreby, na svoje priania, na to čo musíte urobiť, aby ste so sebou mohli byť spokojní. Jedine tak, sa naučíte čerpať silu sami zo seba a budete v sebe môcť nájsť lásku, ktorú vám chýba. Pretože naozajstný svet a možnosti, ktoré vám ponúka, spoznáte až vtedy, ak budete sami zo sebou spokojní.
Až potom čo pochopíte, čo je vo Vás, môžete začať chápať to, čo je okolo Vás ..
Zdroj: www.kartar-online.cz