Anjeli strážni
Anjeli strážni
Myšlienka, že ľudia majú strážnych anjelov alebo svojich duchovných sprievodcov, aby ich chránili, je stará ako samotné ľudstvo. V starovekej Mezopotámii, kolíske blízkovýchodnej civilizácie, boli tieto bytosti považované za osobné božstvá, známe ako „massar sulmi“. Táto tradícia bola prijatá neskoršími civilizáciami na tomto území, ako sú Babylončania a Čadci, ktorí naopak ovplyvnili judaizmus a skrze neho kresťanstvo a islam.
Myšlienka bodyguardov možno vysledovať späť do minulých a súčasných kultúr po celom svete. V Japonsku je duch strážcov známy ako kami, v Barme ako nat, v Grécku ako démon. V prekresťanom Ríme boli chlapci chránení bytosťami nazývanými géniovia a juno dievčatá. Indovia a všetky šamanské kultúry veria v duchovných sprievodcov, ktorí sa môžu objaviť v akejkoľvek forme, najmä vo forme totemových zvierat alebo duchov predkov. V islame má každý človek dva páry bytostí nazývaných hafaza, pričom jeden ich stráži deň a druhý v noci. Títo strážni anjeli chránia veriacich pred démonickým partimom a zaznamenávajú všetky svoje činy v knihe súdneho dňa. Korán hovorí: „On posiela strážcov, aby vás chránili a ktorí v okamihu smrti povedú vašu dušu na správne miesto.“
V židovskej tradícii má každý anjel strážneho anjela, ktorý mu bol pridelený pri počatí a sprevádza ho po celý život. Talmud uvádza, že každý človek má najmenej jedenásť tisíc strážnych anjelov, hoci prevládajúca viera je, že každý má len dvoch osobných anjelov. Jeden dobrý a jeden zlý. Tento názor zdieľa kresťanská cirkev, ktorej tradícia siaha prinajmenšom do tretieho storočia pred naším letopočtom.
Strážni anjeli nie sú súčasťou oficiálnej katolíckej dogmy, hoci Ježiš povedal: „Hovorím vám, že ich anjeli v nebi sú vždy blízko môjho nebeského Otca.“ Matúš 18:10 Katolícke deti sa však učia modliť sa k svojmu strážnemu anjelovi, ktorý pápež Ján XXIII. povedal na Deň anjela strážneho 2. októbra 1959: Musíme byť nažive a hlboko oddaní nášmu strážnemu anjelovi a často a s pocitom opakovať „túto krásnu modlitbu, ktorú sme sa naučili ako dieťa.“.
„Anjel, môj strážca, drž moju dušu.
Chyťte si jej deň i noc pred poškodením a zlou mocou.
Zachovajte dušu, telo, anjela, môjho strážcu.“
Katolíci tiež veria v anjelov – patrónov, ktorí chránia všetky miesta, od národov až po najmenšie komunity, ako aj rodiny, oltáre a kostoly. Všetci strážni anjeli a anjeli – patróni stoja na najnižšom konci anjelskej hierarchie alebo anjelskej kôry.
Náš strážny anjel bol s nami počas všetkých vtelení a pozná celú históriu našej duše. Je to náš vnútorný učiteľ, ten „tichý hlas v nás“. Ale ako ho poznáme? Ako s ním môžeme komunikovať? Po prvé, je potrebné mu udeliť existenciu nielen ako možnosť, ale ako fakt, hoci túto realitu radi nazývame psychickým javom alebo duchom stvoreným Bohom. Na názve až tak nezáleží; V skutočnosti to môže byť dobrý začiatok priznať si svoju nevedomosť. Tak ako všetko stvorené, aj toto je veľké tajomstvo. Len tentokrát je tajomstvo osobné, hlboko osobné. Anjel strážcu je bytosť, ktorá nás pozná lepšie, ako my sami poznáme. To môže byť trochu trápne, možno dokonca znepokojujúce. Ak nás to znepokojuje, je to znamenie, že ešte nie sme v mieri so všetkými našimičinmi.
Ale nie je čo skrývať. Rekapitulácia našich životov – všetky naše činy a skúsenosti – je veľmi dobrým tréningom na stretnutie s strážnym anjelom. Tento proces môže vyvolať akékoľvek emócie, ale ak sa dokážeme vzdať všetkého, vrátane sebaľútosti, hnevu, bolesti a viny, a prevziať zodpovednosť za náš vlastný príbeh, potom dosiahneme veľmi zvláštny, zriedkavý stav, v ktorom prebýva naše pravé Ja a ktorý sa nazýva pokora. Tu sa mnohí z nás prvýkrát stretnú s touto nekonečne trpezlivou, súcitnou prítomnosťou, ktorá nás tak dobre pozná, nášho strážneho anjela.
Niektorí ľudia zistia, že pri komunikácii so svojím strážnym anjelom alebo prvom spojení s ním im pomáha poznať jeho meno, pretože podľa tradície majú všetci anjeli mená. To sa dá urobiť rôznymi spôsobmi, vždy predchádza aspoň 24-hodinové čistenie. V tomto čase by ste sa mali vyhnúť všetkým sexuálnym aktivitám a príjmu stimulantov, vrátane mäsa a korenených potravín. Dôvodom je upokojenie nervového a energetického systému. Takto sme najviac otvorení prijatiu a intuícii.